Our Client's Reviews

ANIK LAW FIRM
5.0
Based on 55 reviews
orhan arıkan
orhan arıkan
1715369987
Green card basvuru surecimde en basindan sonuna kadar en ince detayina kadar yardimci olan ve butun sorularimin cevabini kolayca alabildigim Basta Volkan Bey , Can Bey, Deniz Bey ve ekibindeki butun arkadaslara sonsuz tesekkurlerimi sunarim. Butun arkadaslarima dosyalarinin guvenilir olabilecek en hizli sekilde sonuclandirmalarini istiyorlarsa ANIK LAW siddetle tavsiye ediyorum .
Berk Hepgüler
Berk Hepgüler
1715111218
Ben ve eşim ağustos ayında Volkan Bey ile çalışmaya başladık ve 1 mayista green vardım onaylandı dosya konusunda ve genel olarak sorunlarımda sürekli yardımcı oldular kolay bir süreçti
Fast and Reliable, I highly recommend Volkan Anik.
Ege Aydin
Ege Aydin
1714352231
I hired Volkan Anik to help me with my Adjustment of Status (Green Card) Application through marriage. He was fast, honest and reliable through the entire process and now thanks to him I am a permanent resident in USA. The process of immigration is normally very confusing and will give you a headache but thanks to Volkan Anik I didn't need to worry about this at all, all I had to do was to provide him the necessary info he needed and he took care of the rest. This long lasting, painful process was a breeze thanks to him.He is also very reasonably priced and flexible in terms of payment. I would recommend Volkan Anik to anyone who needs an Immigration Attorney. Cannot wait to hire him again, when it is time for Citizenship.Edit:I also worked with Mr. Anik for my 10 year GC application. He was professional, patient and understanding through out the entire process.Thanks to him now I am also on track to become US Citizen in just matter of months. I would highly recommend him to anyone. He will get the job done. 😉
semiha dincel
semiha dincel
1714336651
They are extremely professional and work diligently. We got results in a very short time. Thanks.
Pınar Kaplan
Pınar Kaplan
1713933877
Esimin vatandaslik sureci ve benim green card surecimde her sey ile tek tek ilgilenip bize bu zorlu surecte kolaylik sagladigi icin kendisine cok cokk cokk tesekkur ederiz.
E TNC
E TNC
1713886709
Yesil kart basvurumdan vatandasliga tum sureclerde Volkan Bey ile calistim. Cok memnun kadim. Yardim ve destekleri icin kendisine minnettarim.
Mutlu Uzun
Mutlu Uzun
1713288841
Volkan Bey ile yolum sonradan kesişti ve bu süreçte pişman olduğum tek durum onunla daha önce karşılaşmamak oldu, onu ve yönettiği o profesyonel ekibi canı gönülden kutluyorum tüm sürecimde inanılmaz bir özveriyle ve babacan tavırlarıyla beni bu konuda çok mutlu ettiler allah hepsinden razı olsun hepsini canı gönülden tekrar kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum.
Yağmur Bulut
Yağmur Bulut
1711342402
Berk Cevik
Berk Cevik
1711326411
Green Card sürecimde Volkan Bey ile çalışmaktan çok memnun kaldım. İşindeki profesyonelliği tartışmasız... Her zaman pozitifliği, nezaketi, uslübu için çok teşekkür ederim!
O.Guven
O.Guven
1711029251
Deniz Barclift
Deniz Barclift
1709651918
Excellent immigration lawyer with knowledge, professionalism, and good manners. Mr. Volkan is very involved in his cases and pays attention to detail, which is very important to me.
Ozz Ozzartan
Ozz Ozzartan
1708910567
Firat Harb
Firat Harb
1708558958
An excellent lawyer will support you in every matter and will do his best. You can achieve your every wish. I can say that he is one of the best Turkish lawyers in America.
Gerek kendisi gerekse ofisteki ekip arkadaşları bütün süreç boyunca çok anlayışlı ve yardımcı oldular. İletişimde en ufak bi sorun yaşamadım kendileriyle
Asli Yildiz
Asli Yildiz
1707363071
Dear all, I am so happy that I found that quality service in USA! It beeb already challenging very beginning in my case, but Anik Law family assisted me very well and everything started to become better!
Bekir Ozdemir
Bekir Ozdemir
1707233536
atilla seddigh
atilla seddigh
1706903370
Volkan beye sonsuz teşekkürler, işlemlerim konuştuğumuz gibi tam zamanında, hızlı ve sorunsuz gerçekleşti.
Great firm , great people and excellent service in lightning fast speed
Ali Can
Ali Can
1704368843
Volkan Beyi tercih ettiğim için o kadar memnunum ki... Ufacık bir durum olduğunda dahi bana ve kızıma ettiği yardım, verdiği güven ve destek sayesinde kızımın green cardi onaylandı çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsiniz. Ailenize selamlar sevgiler.
Ahmed Samir
Ahmed Samir
1704267239
Uygar Zirek
Uygar Zirek
1703046696
A valuable lawyer who provides excellent service, It is especially useful to know Turkish.
Sercan Aytekin
Sercan Aytekin
1701828539
BARIS KUNT
BARIS KUNT
1700444676
I worked with 5 different lawyers for 11 years, fought a lot and spent a lot of money. Finally meet with Atty. Mr. Volkan and get my green card in a very short time. thank you very much.
Asım KARLI
Asım KARLI
1699299368
Volkan beyle K1 vizemiz icin balistik kendisi sureci çok iyi takip etti kendisini kesinlikle öneriyorum
Nesrin BULUT
Nesrin BULUT
1698721369
Muhammet Turan
Muhammet Turan
1697662203
Erdem Bektas
Erdem Bektas
1696425874
Volkan Bey gercekten cok profesyonel ve hizli calisiyor.Butun emekleriniz icin sizlere tessekkur ediyorum.
Özge Şahin
Özge Şahin
1696197725
nur okur
nur okur
1696036277
Volkan Bey ile daha ilk konuşmamızda sanki bir avukatı değil de abimi aramışım gibi hissettim.. Başkalarını bilmem ama ben kendi davamı gözü kapali emanet ettim.. Kendisi işinde ne kadar profesyonel olduğunu , verdiği sözleri tutarakta ispatladı.. Bizlere her konuda yardımcı olan Volkan Bey'e ve Ekibine sonsuz teşekkürler
Gundogdu Bahri
Gundogdu Bahri
1695240361
Very quick divorce. He promise me to no one quicker than him and he did. Thank you very much. Just 19 days finish it. Thank you very much.
Ümit Bulut
Ümit Bulut
1695228801
I have been registered for J1 Waiver to Anik Law firm. This is the basic process as Turkish Student and they helped me really good. They were on the other line anytime I need to assist me.
Baris Yurtseven
Baris Yurtseven
1695063727
Volkan Bey ve asistanlarinin hepsi bu süreçte çok yardımcı oldular bana. Onlarla beraber green card sürecim de hızlı ve güzel geçti herşey için çok teşekkürler. Herkese tavsiye ederim. Pişman olmuycaksınız eğer Volkan Bey ile çalışırsanız.Aklınızda ki her soruya cevap alabiliyorsunuz ve aradığınızda ulaşmamız çok kolay her şekilde yardımcı oluyorlar.
mustafa koc
mustafa koc
1694904044
Green kart alma surecini cok iyi yonettiler. Kendileri ve calisanlari ellerinden geleni yaptilar. Anik law ile calistigim icin mutluyim.basarilar diliyorum .
Vahit Gülercan
Vahit Gülercan
1693245538
Statü değişikliği sürecimde her zaman proaktif ve sorularıma en kısa süreçte dönüş yapan ve en önemlisi de istediğimiz sonucu almamızı sağlayan, volkan bey ve ofis arkadaşlarına çok teşekkürler..
Ekrem Kara
Ekrem Kara
1692748580
Volkan bey gren card sürecinde her soruma ivedilikle cevap vermiş çok ilgilendigi için kendisine çok teşekkür eder işlerinde başarılar diliyorum
sefa c
sefa c
1687542469
Very friendly , kind and professional attorney!He and his team always response your call and mail. No matter when you give to call or send a mail for sure You are able to get response so quickly! I think one of the best thing about Anik Law Firm. I personally recommend to this attorney if you need professional guidance.
ezgi demir
ezgi demir
1677896518
Mr. Anik and his associates are professional and they are expeditious and HONEST!!!I would highly recommend his services. He answered my phone calls and dealt with my divorce with integrity!Thank you for handling my divorce with precision and in a timely fashion!
John Can Ogan
John Can Ogan
1633799675
Amerika'da hiç bir avukatla muhattap oldunuz mu bilmiyorum. Hem ben hem de arkadaşlarımın yaşadıkları deneyimler korku filmini andırıyor. Genelde avukatlar para alana kadar ilgi gösteriyor ve sonra sizi önemsemiyor. Volkan Bey bu konuda bir istisna. Gerçek anlamda bilgilendirmeden, talebimin takibine, sonuçlanmasından bundan sonra ne yapmam gerektiğine kadar her konuda yanımda oldu. Anlaşıp, ödememi yaptıktan sona bile ben değil o benim peşimden koştu. Her gelişmeden beni haberdar etti, her sorumu büyük bir sabırla ve nezaketle cevapladı. Çevresinde hem Türk hem de Amerikalı avukatlarla çalışan bir olarak bütün içtenliğimle söyleyebilirim ki Volkan Bey, Amerikada "doktora ve avukata ihtiyacın olmasında ne olursa olsun" deyimine baş kaldırırcasına çalışkanlığı, bilgisi ve müşterilerine gösterdiği ilgisiyle bu söylemi çelişkiye düşürüyor. Kendisine yardımları, gösterdiği ilgi ve görevinin ve sorumluluklarının üstüne çıkarak -orijinal belgeleri Volkan Bey'e göndertmiştim ve benim teslim almam gerekiyordu fakat uçakta yaşadığım bir sorun nedeniyle ulaşamadım. Kendisi Pazar günü hiçbir zorunluluğu ve sorumluğu yokken 2 saat yol gelerek belgeleri bana getirdi- Amerika'da kimse seni avukata düşürmesin söylemini çarpıcı şekilde yalanlıyor ve belkide hiçbir arkadaşımın -Türk, Amerikan, Sırbistian ve İtalyan -avukatlarda göremediği iş etiğini ve insanlığını ve şefkatini yadsınamaz şekilde göz önüne sunuyor.I do not know if you ever need to work with a lawyer in the US. The common saying goes as you need to stay away from doctors and lawyers above anyone else. I know many of my friends and acquaintances who had a terrific rapport with their lawyers until they made the payment. Unfortunately, their lawyers almost disappeared once they received the payment. They had to chase their lawyers and even beg them to do the work they paid for them to do. Given what I know from the experiences of others, Mr. Volkan plays quite a controversial role. I never had to chase him (in fact, he chased me), and he informed me what was going on, and he even used unsolicited incentives to make the process faster. During the whole process, he was extremely kind, responsive, and retroactive. I had many friends who worked with American, Serbian, US lawyers, and they were highly interested until they received the money, and then they simply stopped caring about them. I am proud to say that Mr. Volkan and his law firm hold very high standards for work ethics. It is rare to find a law firm and lawyer that cares so much about their clients. I am not a person who leaves reviews on every occasion, but given the extraordinary care and service, I felt obliged to let you know that you will be in good hands with Mr. Volkan. I can not thank him enough for his patience, for keeping me informed on everything, to answer all my questions -even when I was asking the same question day after day- patiently, professionally, and without feeling me make awkward. I can not take him enough for all his hard work and patience.
Leman GÜNER
Leman GÜNER
1633032610
Honest helpful Law Firm. They helped me and clearly explained everting in detail till I am comfortable. I would highly recommend.
Burak Tas
Burak Tas
1632973992
Gecen sene 9/18/2020 tarihinde baslayan cileli green card surecim volkan beyin destegi ve cabasi ile olumlu sonuclandi. Herkese oneririm. Kendisi istediginiz zaman surekli ulasabiliyorsunuz yogun bir tempo ile calisiyor gece gunduz demeden yardimci olmak icin caba gosteriyor. Kendisine bircok kez Tesekkur etmistim ve burdan da tekrar tesekkur etmek isterim. Kendisine cok minnettarim. Kesinlikle herkese oneririm.
tugana kacar
tugana kacar
1632859336
Volkan Bey ile 2020 de basladigimiz Green Card basvuru surecimiz 2021 de kendisinin sayesinde olumlu bir sekilde sonlandi. Her zaman profesyonel, olumlu, saygili ve sabirli olusundan herkese tavsiye ettigim avukatimiz Volkan Bey'e sonsuz tesekkurlerimi sunuyorum. Kendisine gozlerim kapali guvenebilecegimi ilk konusmamizdan anlamamla beraber, bu zor surecte bir dakika olsun kendisinden suphe etmedim. Saat kac olursa olsun telefonlarima her zaman donusu disinda sorularimi hic bir zaman cevapsiz birakmadi. Ulasilabilir avukat bulmanin zorlugunu bu yolda olan kisiler bilirler, Volkan Bey pozitifligi ile Texas'da yasamama ragmen ayni statede gibi islerimi titiz ve hizli yuruttu. Suphesiz benim icin bulunabilcek en iyi avukat.
Anil Serpin
Anil Serpin
1632165008
Great lawyer for immigration, everything was kept simple and smooth and we had no issues through the whole process. Thanks again!
Müzeyyen Demir
Müzeyyen Demir
1631659526
Eşimle birlikte green card başvurumuzun her adımında sorularımızı cevaplayıp, her aradığımızda ulaşabildiğimiz ve profesyonelliğine hayran kaldığımız bir avukat oldu. Süreç çok hızlı ve sorunsuzdu, her şey için çok teşekkür ederiz.He became a lawyer who answered our questions at every step of our green card application with my wife, whom we could reach every time we called and whose professionalism we admired. The process was very fast and smooth, thank you very much for everything.
Nese Top
Nese Top
1631659012
Beyond Media
Beyond Media
1631030531
We just got our green card for my wife. Mr. Volkan Anik is always available, explains things in detail and has a ton of experience to pull from. We are grateful we chose him to help us with our AOS.
Very responsible and knowledgeable Attorney!Highly recommend. Mr Anik was helpful and responsive to all our questions and concerns. I did not regret . His office provided excellent service, demonstrating professionalism and personal attention to all details in my case.
Ayca S
Ayca S
1630869786
Mr. Anik is very professional and responsive. We worked with him twice on various immigration applications. He has always been very informative, honest, confidential and polite. He responds timely and informs his customer without leaving things in the air. I recommend his service to anyone. We are very pleased with Anik Law. Thank you Mr. Anik for everything you did for us!
Ece Zuhal Taner
Ece Zuhal Taner
1630869284
Mr. Volkan Anik is one of the most professional, responsive and sincere attorney you could find. He always puts his client’s needs first. He always answered all of my questions patiently and promptly even on weekends. Thank you for all your help, Mr. Anik.
I was looking for immigration lawyer and I heard that Mr. Anik is professional and knowledgeable. I am so glad to met with him. He responded all my questions and gave me the best solutions.
Oguz Akgungor
Oguz Akgungor
1630186475
js_loader
Scroll to Top